STANOVENÍ BAKTERIÍ LEGIONELLA v pitné a teplé vodě

Stanovení bakterií Legionella v pitné a teplé vodě 

Dle Zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví je základní povinností provozovatele restauračních a ubytovacích zařízení, provozovatelů bazénů, výměníků a rozvodů teplé vody zajistit nezávadnost používané vody.

Mikrobiologická laboratoř společnosti EMPLA AG spol. s r.o. provádí vyšetření přítomnosti bakterie Legionella ve vodách a poskytuje návrhy případných technických opatření na řešení této problematiky. Pro jakékoliv dotazy nás kontaktujte na níže uvedených telefonních číslech.

Bakterie Legionella pneumophila může být původcem Legionelózy, neboli legionářské nemoci. Jde o život ohrožující formu zápalu plic, který může skončit až smrtí. A nakazit se lze snadno – například při sprchování. Velké riziko představuje pro osoby se sníženou imunitou, hlavně děti, staré lidi a osoby zotavující se po předchozí nemoci nebo operaci.

Bakterii Legionella pneumophila se dobře daří ve vodě o teplotě 20 - 50 °C. Vhodným prostředím pro život a rozmnožování bakterie Legionella jsou systémy ohřevu TUV včetně rozvodů. V dobrých podmínkách se každé 4 hodiny počet bakterií zdvojnásobí. Vyšší teploty přes 70 °C ji ale spolehlivě ničí.

Legislativa dále upravuje četnost kontrol výskytu bakterie Legionella. Vzorky vod pro laboratorní vyšetření se odebírají v daných intervalech u bazénové vody, u výměníkových stanic na vstupu studené vody a výstupu z TUV, dále u cirkulační vody, chladící vody a vody z klimatizací.


EMPLA AG spol. s r.o.   STŘEDISKA: Hradec Králové   tel.: 495 218 875         empla@empla.cz          Za Škodovkou 305                         Brno                     tel.: 602 184 937  empla.morava@empla.cz     503 11 Hradec Králové                   Ústí n. Labem      tel.: 602 188 875       emplaul@empla.cz www.empla.cz

Zpět

Kontaktní formulář

Informace o ochraně osobních údajů

Zpráva bude odeslána na náš e-mail, odpovíme Vám nejpozději do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Přeji si zasílat aktuální informace na uvedenou emailovou adresu: