V laboratoři v minulosti byla a je prováděna celá řada testů a vyšetření, spojených s řešením problémů vyskytujících se zejména v průmyslové výrobě. Nejedná se pouze o problematiku ochrany životního prostředí, ale i o řešení úkolů spojených s přijímáním evropské legislativy. Mezi námi prováděné speciální analýzy patří např. v posledních letech skloňované stanovení obsahu lepku v potravinách nebo požadavky Směrnice Evropského parlamentu RoHS.
V spolupráci s partnerskou laboratoří provádíme ověření obsahu lepku zejména v potravinách deklarovaných jako bezlepkové s využitím enzymoimunologických metod (ELISA).
Za tímto účelem je využívána celá škála stanovení používaných pesticidů včetně glyfosátu (např.přípravek Roundup apod.). Stanovení je využíváno zejména pro potvrzení náhodné či účelové kontaminace pozemků a rostlin.
Na základě provedených analýz laboratoř navrhuje postupy pro ekologickou likvidaci popřípadě rafinaci použitých kapalin včetně dezinfekčních přípravků.
Laboratoř provádí termické testy výrobků za účelem zjištění druhu a množství exhalátů unikajících z testovaných materiálů za normální i zvýšené teploty. V praxi je prováděn ohřev materiálu za definovaných podmínek při teplotách 20 – 1000°C v uzavřeném laboratorním testovacím boxu popřípadě laboratorní peci. Množství a druh emitovaných analytů je stanovován pomocí používaných analytických metod.
Příklady testů:
a) Obsah formaldehydu ve výrobku. Test je prováděn zejména pro ověřování kvality stavebních materiálů a zejména dřevotřísky. Jsou prováděny jednorázové i dlouhodobé testy za účelem zjištění časového průběhu emitace karcinogenního formaldehydu z povrchu materiálu (nábytkové stěny z dřevotřísky, materiály s obsahem fenolformaldehydové pryskyřice apod.)
b) Testy plastů v automobilovém průmyslu. Je prováděno testování plastických hmot používaných zejména v interiéru automobilů. Pro tyto účely jsou využívány postupy zavedené předními výrobci automobilů v rámci zabezpečení interní kontroly kvality (např. metodika SES N 2404 a N 2403 SUZUKI , MS 300-34 a MS 300-55 Hyundai-Kia Motor). Jedná se o testy uvolňování těkavých organických látek a zápachu za definovaných podmínek.
c) Testy sorpčních vlastností. Laboratoř provádí testy sorpčních schopností vhodných materiálů a ověření účinnosti jejich termické regenerace (např. filtry s aktivním uhlím pro záchyt těkavých organických látek)
d) Vypalovací testy. Laboratoř provádí vysokoteplotní zkouška za účelem zjištění množství a kvality exhalátů, uvolňovaných z testovaných materiálů v průběhu záhřevu. Je mapována kinetika procesu termického zpracování. Takto jsou testovány např. skleněné tkaniny při vypalování apretace, materiál tmelené organickými pryskyřicemi, technické materiály a suroviny používané při výrobě apod. Mohou být sledovány nejen emise těkavých organických látek ale např. izokyanáty, těžké kovy atd.
Laboratoř provádí spalovací zkoušky odpadních materiálů za účelem zjištění množství a složení toxických látek uvolňovaných do ovzduší v průběhu pyrolýzy (např. PAU, těžké kovy, obsah org.chloru atd). Příkladem mohou být vzorky z mazutových jezer („Ostravské laguny“) apod.
V kosmetických přípravcích a surovinách jsou sledovány následující parametry:
V laboratoři je prováděna analýza technických kapalin (nemrznoucích směsí, chladicích kapalin, oplachů, mořících lázní apod.) za účelem ověření složení a čistoty kapalných směsí s ohledem na zabezpečení kvality procesu včetně zabezpečení včasné regenerace roztoků. V olejích a dalších průmyslových produktech stanovujeme obsah vody přesnou analytickou metodou Karl Fischer.
Laboratoř provádí testování propustnosti filtračních tkanin a zdravotnických materiálů (ochranné masky, resuscitační filtry) za definovaných podmínek. Součástí testu může být ověření funkčních vlastností filtračních materiálů dle účelu použití.
Označení "RoHS" je akronymem složeným z počátečních písmen anglického označení Restriction of Hazardous Substances (tj. omezování nebezpečných látek).
RoHS je dnes široce používaným označením, které se týká elektrických a elektronických zařízení uváděných na trh.V českém právním řádu byla poprvé agenda RoHS upravena zákonem č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých jiných zákonů a jeho prováděcí vyhláškou č. 352/2005 Sb. s účinností od 1. 7. 2006. Oba předpisy transponovaly směrnici RoHS 1. Nařízení vlády upravuje práva a povinnosti výrobců, jejich zplnomocněných zástupců a dovozců, kteří elektrická a elektronická zařízení uvádí na trh v České republice a distributorů, kteří tato zařízení na trh v České republice dodávají.
Laboratoře provádí rozbor máku nebo makových výrobků - morfin, glyfosát, kadmium a další těžké kovy. Provádíme také rozbor na obsah tuku, číslo kyselosti, nečistoty a příměsi, mikrobiologické parametry aj.
21. listopadu 2024
26. listopadu 2024
27. listopadu 2024
4. prosince 2024
16. ledna 2025
Přeji si zasílat aktuální informace na uvedenou emailovou adresu: